Dzisiaj uczestniczyliśmy razem z Dominikiem w całodniowym szkoleniu zorganizowanym przez firmę Medel, które odbyło się w Warszawie w siedzibie firmy przy ul. Rumianej. Tytuł szkolenia to : „Najnowsze osiągnięcia medyczne, technologiczne oraz terapeutyczne pozwalające na realne wyrównywanie szans dzieci z ubytkiem słuchu w nauczaniu powszechnym” Spotkanie było kierowane do nauczycieli, specjalistów terapeutów oraz dla rodziców dzieci z ubytkiem słuchu. 3 marca 2016
Takie dni jak dzisiaj dają mi wiele do myślenia, rozszerzają jeszcze mocniej moje spojrzenie na temat niedosłuchu. Dokładnie zostały omówione najnowsze i najlepsze standardy wczesnej pomocy i wsparcia dzieci z ubytkiem słuchu. Obecni na szkoleniu specjaliści bardzo dobrze wiedzą co jest ważne i dobre dla dziecka i jego rodziny w tym czasie, jednak fundusze i brak dobrej komunikacji spowalniają tę pomoc. My rodzice dowiadując się, że nasze dziecko jest głuche jesteśmy załamani i pierwszej chwili nie wiemy co zrobić, gdzie się udać, w pierwszej chwili nie mamy odpowiedniego wsparcia ze strony instytucji państwowych. Z drugiej strony na skale światową wypadamy wręcz rewelacyjnie. W niewielu krajach, a w Polsce już tak – mamy przesiewowe badania słuchu tuż po urodzeniu dziecka, co umożliwia wykrycie niedosłuchu już w pierwszej dobie życia. Mamy wiele ośrodków państwowych i prywatnych do których można się zgłosić i otrzymać wsparcie i pomoc. Większość naszych surdologopedów doucza się i szkoli, co wpływa na coraz to lepsze efekty w rehabilitacji osób po implantacji. Mamy refundowane operacje, co nie jest jeszcze standardem we wszystkich krajach. Po dzisiejszym spotkaniu mogę przyznać że cieszę się że mieszkam w Polsce, mimo że system pomocy i wsparcia rodzinom implantowanych dzieci w niektórych kwestiach jeszcze kuleje, to wiem że na skalę światową jesteśmy w czołówce.
Mocno zainteresowały mnie wypowiedzi Pani Joanny, która opowiadała o konferencji światowej na której zostały ustalane nowe standardy pomocy osobom po implantacji. To co najmocniej utkwiło mi w pamięci to to, że przede wszystkim specjaliści powinni skupić się na całej rodzinie, powinni wspierać rodziców, pomagać odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, dostosowywać program pracy do dzieci i do ich możliwości oraz do ich rodziny. Elastyczność, wsparcie i dobra komunikacja ? to sukces dla nas wszystkich! Przedstawiono badania gdzie było widać że wczesna implantacja dziecka ma duże znaczenie. Mózg dwu i trzylatka jest najbardziej elastyczny i najmocniej się wtedy rozwija, dlatego ten czas jest najlepszy do rehabilitacji. Jestem zdania że im wcześniej decydujemy się na operacje tym jest większe prawdopodobieństwo że implant lepiej ?zadziała?. Przedstawicielka firmy Medel opowiadała o najnowszych implantach, procesorach i planowanych nowych produktach. Ogromnie ucieszyła mnie informacja że prawdopodobnie jeszcze w tym roku wyjdzie nowsza wersja procesora Rondo, który będzie mniejszy i lepszy. Czekam z niecierpliwością na ten produkt.
Moje wnioski po dzisiejszym spotkaniu:
Serdecznie dziękujemy firmie Med-el za możliwość udziału w szkoleniu.